Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Czterdzieści sekund, jedenaście stopni

Czterdzieści sekund, jedenaście stopni

28.12.2013
Czyta się kilka minut
Zimą 1988 roku rosyjski fotoreporter dokumentował trzęsienie ziemi w Armenii. Na jego oczach miasto Leninakan zostało zrównane z ziemią. Ale sfotografował też cud: dwuletnią dziewczynkę, jedyną wyciągniętą jako żywą z ruin bloku.
Ćwierć wieku temu trzęsienie ziemi zabiło w Armenii 25 tys. osób. Na zdjęciu: miasto Leninakan (dziś Giumri) kilka dni po wstrząsie; 13 grudnia 1988 r. Fot. Sophie Shihab / AFP / EAST NEWS
P

Przez 22 lata fotograf myślał o tej dziewczynce. Pamiętał tylko, że miała na imię Greta, i że została sierotą – zginęli jej rodzice i rodzeństwo. Tymczasem rozpadł się ZSRR, Armenia odzyskała niepodległość i przeżyła wiele kolejnych nieszczęść – w tym krwawą wojnę o Górski Karabach, zakończoną rozejmem między Baku i Erywaniem.
Również w tym czasie Leninakan – drugie pod względem wielkości miasto w Armenii, nazwane tak w 1924 r. na cześć Włodzimierza Iljicza Lenina – zmieniło nazwę na Giumri. Ale dla Giumri tylko po części zaczęły się nowe czasy: trauma katastrofy sprzed 25 lat zmieniła to miasto na zawsze.
WCZEŚNIEJ ZAWYŁY PSY
W 1988 r. zima nie chciała przyjść do Armenii. W tym kraju Kaukazu Południowego, gdzie lato jest niezwykle upalne, zimy bywają krótkie, ale bardzo mroźne i śnieżne. Dzieci wyglądały więc śniegu.
Arman Sulejmanian – dziś...

15716

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]