Reklama

Czeczeńskie manowce

Czeczeńskie manowce

09.03.2015
Czyta się kilka minut
Śledztwo w sprawie zabójstwa opozycyjnego rosyjskiego polityka Borysa Niemcowa ustaliło, że sprawcami przestępstwa mieli być Czeczeni, kierowani przez niejakiego Zaura Dadajewa.
W

Wszyscy podejrzani zostali aresztowani, poza jednym, który podczas próby zatrzymania wysadził się w powietrze. Motywem, jakim mieli się kierować, były jakoby islamofobiczne poglądy Niemcowa. „Kocham proroka Mahometa” – to jedyne słowa, jakie przed sądem w Moskwie wypowiedział Dadajew, pytany, czy przyznaje się do winy.
Śledczy podkreślają, że Dadajew – w przeszłości zastępca komendanta specjalnego batalionu MSW Czeczenii „Siewier”, nagrodzony medalami za odwagę i zasługi – był organizatorem zabójstwa. To jasny komunikat: nie będzie próby ustalania powiązań zabójców z wyższymi półkami władzy. A to rzecz kluczowa. Bez tego wersja o żądnych zemsty prostych Czeczenach jest naciągana jak struna w fortepianie, który wygrywa fałszywe melodie.
Prezydent Czeczenii Ramzan Kadyrow – wcześniej opowiadający, że zabójstwo Niemcowa to sprawka zachodnich służb – wystąpił w obronie Dadajewa. Nazwał go prawdziwym rosyjskim patriotą. Kadyrow nie raz pokazywał, że po swojemu rozumie pojęcia patriotyzmu i nie tylko.
Przyklejenie Niemcowowi łatki islamofoba jest bałamutne. Jego wypowiedzi w sprawie „Charlie Hebdo”, które – wedle rosyjskich śledczych – miały rzekomo rozwścieczyć Dadajewa, nie były konfrontacyjne i obraźliwe dla muzułmanów. Zresztą żadne jego wypowiedzi nie były obraźliwe, Niemcow był rzecznikiem tolerancji religijnej. Warto przypomnieć, że w 1996 r. to on, będąc gubernatorem obwodu niżnonowogrodzkiego, zebrał milion podpisów mieszkańców pod wnioskiem o zakończenie (pierwszej) wojny w Czeczenii. Współpracownik Niemcowa, Ilja Jaszyn, napisał teraz: „Ta wersja śledztwa powstała na zamówienie Kremla. Jest dla władz bardzo korzystna. Wskazuje na religijne motywy i całkowicie oczyszcza Putina”. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

W latach 1992-2019 związana z Ośrodkiem Studiów Wschodnich, specjalizuje się w tematyce rosyjskiej, publicystka, tłumaczka, blogerka („17 mgnień Rosji”). Od 1999 r. stale współpracuje z „...

Dodaj komentarz

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]