Reklama

Cierpienia miłości

Cierpienia miłości

29.10.2012
Czyta się kilka minut
W księdze Amosa, najstarszego z proroków, czytamy o wyjątkowym miejscu i misji Izraela. „Jedynie was znałem ze wszystkich narodów ziemi, dlatego was nawiedzę karą za wszystkie wasze winy”. (3, 2).
I

Im wyższa pozycja Hebrajczyków w oczach Boga, tym surowiej lud będzie oceniany. Nie spełniając najwyższych kryteriów etycznych, a tylko te można stosować wobec wybranka, będzie miażdżony wozowymi walcami, jego domy będą burzone, na hakach i na wędkach zostanie powleczony. Troska o swoje dzieci wymaga osądu surowego i zdecydowanych kar. Da się wysnuć nawet wniosek mocniejszy: jeśli Bóg karze, to oznacza, że kocha i dba o lud Izraela. W Księdze Przysłów czytamy: „Bowiem karci Pan, kogo miłuje, jak ojciec syna, którego lubi”. (3, 12). Miłość wyraża się nie tylko w czułości, opiece, ale również wymaganiami i surowością.

W takim duchu rabin i lekarz z Majorki Simon Duran (żyjący na przełomie XIII i XIV wieku) pisał o cierpieniach Hioba. Zapewne też o swoich. Cudem ocalił życie w trakcie antysemickiego tumultu i uciekł do Algieru, gdzie po latach, nie mogąc pełnić tam roli medyka,...

4626

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]