Reklama

Ci ludzie są nam potrzebni

Ci ludzie są nam potrzebni

17.09.2012
Czyta się kilka minut
O bezrobociu myśli się tak jak o trzęsieniu ziemi czy tsunami. Można je przewidzieć, nie można im zaradzić.
Fot. Grażyna Makara

„Po odwiedzinach jednej z faveli w Rio de Janeiro – wspominał Stefan Wilkanowicz odbytą przed wielu laty podróż do Brazylii – byliśmy zaproszeni do pewnej damy z arystokratycznych sfer. Mówiło się m.in. o milionach pozbawianych ziemi chłopów, którzy napływają do miast i tworzą tam dzielnice nędzy. Nasza dama powiedziała z prostotą: »nam ci ludzie nie są potrzebni«. Ta odpowiedź olśniła mnie – wspomina Wilkanowicz – rzeczywiście, nie są potrzebni. Ani jej, ani »normalnemu« społeczeństwu – to tylko kula u nogi”.

Dziś w doniesieniach agencyjnych czytamy, że właśnie Brazylia odnotowała na koniec ubiegłego roku najniższe w swych dziejach bezrobocie: spadło ono do 5,7 proc, a w niektórych sektorach gospodarki, zwłaszcza w budownictwie, odczuwa się niedobór pracowników. Jednym z ważnych czynników rozwoju brazylijskiej gospodarki za rządów prezydenta Luiza Inácia...

4069

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]