Reklama

Chuck Norris wskazuje twardziela

Chuck Norris wskazuje twardziela

28.01.2013
Czyta się kilka minut
Izrael wybrał nowy parlament. Choć wśród młodych narasta niezadowolenie z wpływów ortodoksyjnych żydów, lewica nie potrafiła zagospodarować energii ich protestów.
S

Serek „Cottage” drożał i drożał – w latach 2008-11 cena wiejskiego twarożku wzrosła w Izraelu o 11 proc. W końcu wczesnym latem 2011 r. kolejna podwyżka wywołała bunt konsumentów. W krótkim czasie sto tysięcy ludzi zrzeszyło się na Facebooku i ogłosiło „Cottage boycott”. Cena spadła.
Miesiąc później, na bulwarze Rothschilda w centrum Tel Awiwu, stanęło namiotowe miasteczko. Do protestu wezwała – znów przez internet – 25-letnia Daphni Leef, zszokowana wzrostem cen wynajmu mieszkań. Pół miliona niezadowolonych demonstrowało, skandując: „żądamy sprawiedliwości społecznej”. Znamienne było to, że największy protest społeczny omijał temat okupacji i losu Palestyńczyków. Pod sztandarami sprawiedliwości społecznej szła nie lewica, lecz młoda, wykształcona klasa średnia.
ŚWIECCY KONTRA ORTODOKSI
Gdy zima i początek roku akademickiego ostudziły namiotowe...

7881

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]