Reklama

Chomsky wiecznie żywy

01.09.2014
Czyta się kilka minut
Reżyser teledysków Björk za kamerą dokumentu o papieżu lingwistyki? Szalony pomysł. I jeszcze bardziej szalony film.
Kadr z filmu Gondry’ego „Czy Noam Chomsky...” Fot. Against Gravity
W

W czasach, kiedy coraz trudniej odróżnić intelektualistę od celebryty, 86-letni Noam Chomsky pozostaje zjawiskiem całkowicie osobnym. Trudno byłoby znaleźć dziś myśliciela, który byłby równie obecny medialnie. W jego filmografii można doliczyć się aż 140 tytułów, głównie filmów dokumentalnych z jego udziałem bądź o nim (jak znakomite „Sfabrykowane przyzwolenie” Marka Achbara i Petera Wintonicka), zaś ostre publiczne wystąpienia, czy to przeciwko imperialnym zakusom USA, czy rasistowskiej polityce Izraela, przyniosły mu sławę „amerykańskiego hejtera”. Jednakże Michel Gondry w swoim filmie o Chomskym zdecydował się pokazać trochę inne jego oblicze: nie lewicowego harcownika, ale współczesnego pana Cogito, którego nieustający „ruch myśli” jest równie cenny, jak spektakularne polityczne akcje.
Czy Noam Chomsky jest wysoki, czy szczęśliwy? – w filmie nie znajdziemy, rzecz jasna,...

5236

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]