Reklama

Chłopiec z kosmosu

Chłopiec z kosmosu

04.03.2013
Czyta się kilka minut
Historia Jo zaczyna się tak: „Zdawkowa ulotka, którą położna wręczyła mi w szpitalu, przepowiadała autorytatywnie, że najpierw będziemy załamani, potem zbuntowani, a na koniec zobojętniejemy”, wspomina mama.

„Kiedy mały spał, leżeliśmy każde w swoim kącie i płakaliśmy”, dodaje tata. „Kiedy mały kosmita się budził, mówiłem do Oli: »Popatrz na niego, na jego oczy, przecież on wszystko kuma«. Mówiłem to codziennie, dla podtrzymania ducha, chociaż w sercu czaił się lęk, że może to tylko złudzenie”.
Badania przeprowadzone w czasie ciąży wykazywały, że Jo – którego historię opowiadam tu za przedostatnim numerem „Przekroju” (brawo „Przekrój”, aż 13 stron poświęconych życiu osób z zespołem Downa!) – rozwija się znakomicie. Zresztą także po narodzinach chłopczyk dostał dziesięć punktów w skali Apgar. Okazało się jednak, że przyszedł na świat z trisomią 21. Rodzice zaczęli szukać informacji w internecie, u znajomych, pukać do lekarzy. Szokiem była wizyta u pani neurolog, którą im polecono. „Wchodzimy, a ona brutalnie chwyta Jonatana, odwraca do góry nogami, potrząsa i stwierdza: »No tak, to...

3642

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]