Reklama

Ładowanie...

Chłopiec z kosmosu

04.03.2013
Czyta się kilka minut
Historia Jo zaczyna się tak: „Zdawkowa ulotka, którą położna wręczyła mi w szpitalu, przepowiadała autorytatywnie, że najpierw będziemy załamani, potem zbuntowani, a na koniec zobojętniejemy”, wspomina mama.

„Kiedy mały spał, leżeliśmy każde w swoim kącie i płakaliśmy”, dodaje tata. „Kiedy mały kosmita się budził, mówiłem do Oli: »Popatrz na niego, na jego oczy, przecież on wszystko kuma«. Mówiłem to codziennie, dla podtrzymania ducha, chociaż w sercu czaił się lęk, że może to tylko złudzenie”.
Badania przeprowadzone w czasie ciąży wykazywały, że Jo – którego historię opowiadam tu za przedostatnim numerem „Przekroju” (brawo „Przekrój”, aż 13 stron poświęconych życiu osób z zespołem Downa!) – rozwija się znakomicie. Zresztą także po narodzinach chłopczyk dostał dziesięć punktów w skali Apgar. Okazało się jednak, że przyszedł na świat z trisomią 21. Rodzice zaczęli szukać informacji w internecie, u znajomych, pukać do lekarzy. Szokiem była wizyta u pani neurolog, którą im polecono. „Wchodzimy, a ona brutalnie chwyta Jonatana, odwraca do góry nogami, potrząsa i stwierdza: »No tak, to...

3642

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]