Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Chcieć to nie móc

Chcieć to nie móc

29.05.2012
Czyta się kilka minut
Wszystko. Tak brzmi najkrótsza odpowiedź na pytanie, co współczesnemu Polakowi szkodzi mieć dzieci.
rys. Ignacy Czwartos
O

On i ona, są krótko po trzydziestce. Państwo Przeciętni (przynajmniej jeśli chodzi o duże miasta): kilkuletnie dziecko, jako tako poukładane życie zawodowe. Choć bez rewelacji: powiedzmy, że on ma umowę o pracę i niecałe trzy tysiące złotych na rękę, ona – wykonując wolny zawód – dokłada przeciętnie dwa. Stabilizacja i poczucie bezpieczeństwa w polskiej normie: jego raczej w najbliższym czasie nie zwolnią, ale za parę lat diabli wiedzą. Ona niczego pewna być nie może.

Koszty (poza tymi podstawowymi): tysiąc złotych kredytu na karku do starości, sześćset za przedszkole dla dziecka (nigdzie w pobliżu nie było dostępnego publicznego) i pięćset na utrzymanie dwóch wysłużonych – absolutnie koniecznych, tak przynajmniej uważają – samochodów. Nie żeby mieli finansowe problemy, ale na koniec miesiąca nie zostaje prawie nic.

Życie prywatne? Dobry związek, choć niepozbawiony...

17691

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]