Reklama

Brawa i łzy

Brawa i łzy

20.02.2012
Czyta się kilka minut
„To nasza historia, pierwszy raz opowiedziana tak szczerze. Bez sztucznego happy endu i unikania ciężkich scen. Tak tu było” (Envera, 40-letnia mieszkanka Sarajewa). „To policzek, wymierzony wspólnocie międzynarodowej” (Jasna Ornela Bery, aktorka).
P

Przed zadaszonym olimpijskim stadionem Zetra w Sarajewie tłumy zbierały się od wczesnego popołudnia. Wieczorem było już pięć tysięcy ludzi. Dla nich Angelina Jolie zaprezentowała we wtorek, 14 lutego, swój reżyserski debiut: opowiadający o wojnie w Bośni film „In the Land of Blood and Honey” („W kraju krwi i miodu”). Po projekcji reżyserka i aktorzy nagrodzeni zostali ponad 10-minutowym aplauzem – i łzami.

Wojna w Bośni i Hercegowinie z lat 1992-95 – zbrodnie, w tym przede wszystkim masowe gwałty, egzekucje, morderstwa dzieci, obozy koncentracyjne, wykorzystywanie „żywych tarcz”, wysiedlanie, rabowanie mienia – wszystko to pokazane jest na tle związku między dwojgiem młodych ludzi z Sarajewa: Bośniaczką Ajlą (Zana Marjanović), artystką malarką, oraz Serbem Danijelem (Dragan Kostić), policjantem, a później żołnierzem i zarazem synem generała. Już na początku wojny Ajla trafia...

6402

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]