Reklama

Bóg stworzył tylko jedną płeć

13.01.2014
Czyta się kilka minut
Spór o gender pokazuje, że w Kościele ścierają się ze sobą dwa odmienne sposoby rozumienia Biblii. A co za tym idzie, również dwa odmienne spojrzenia na związki religii z nauką.
S

Spór o gender – wywołany został m.in. listem pasterskim Episkopatu Polski (odczytanym w kościołach 29 grudnia) oraz wypowiedziami niektórych duchownych.
Na początku miesiąca grupa naukowców, „zaskoczona jawnym nieporozumieniem, jakie legło u podstaw oficjalnych wypowiedzi polskiego Kościoła rzymskokatolickiego na temat rozwijających się w naszym kraju od wielu lat studiów gender”, skierowała do biskupów list. Znajdziemy w nim nie tylko krótką charakterystykę badań genderowych oraz krytykę pojęcia „ideologii gender” stosowanego przez Kościół, ale również apel i przestrogę.
„Kościół – piszą sygnatariusze listu – podważając dorobek nauk społecznych i ingerując w epistemologiczne i metodologiczne spory naukowe – świadomie lub nieświadomie – tworzy zagrożenie dla wolności badań naukowych, co budzi nasze zaniepokojenie i nasz sprzeciw. Dialog między porządkiem wiary a...

9207

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]