Reklama

Bóg, który ukrywa swe oblicze

Bóg, który ukrywa swe oblicze

08.07.2013
Czyta się kilka minut
Namysł nad sensem cierpienia ma zawsze charakter religijny, powiadał Martin Buber. Kluczem jest Księga Hioba, a z nią pytanie: „Dlaczego Bóg nakazał mi tak bardzo cierpieć?”.
S

Skoro zaś wszystko pochodzi od Boga, tym trudniej było i jest pogodzić cierpienie z Jego miłosierdziem i dobrocią. Taki jest punkt wyjścia rozważań żydowskiego filozofa w opublikowanej w 1942 r. w Jerozolimie księdze „Prorocza wiara?”. Dodać trzeba, że książka pisana była w czasie wojny i hebrajskie słowo szoa (zagłada) pojawiało się już w doniesieniach agencyjnych i prasowych. Obecne było też w rozważaniach filozofa. To nie była abstrakcyjna wypowiedź biblijnego komentatora. Buber poszukiwał języka odpowiadającego czasom wojny.
Buber zestawił dwie księgi: Jeremiasza i Hioba. W pierwszej sprawiedliwość Boska jest czymś oczywistym. Bóg karze niegodziwych, a poniżonym przynosi pocieszenie i opiekę. Odmienne wizje Boskiej obecności znajdujemy w Hiobie. Jest ich cztery.
Pierwsza uwidacznia się w prologu. Tam Bóg zezwala adwersarzowi (Satanowi) sprawdzić człowieka i...

4432

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]