Reklama

Błędne kółko

Błędne kółko

04.01.2014
Czyta się kilka minut
Nie dajmy się zwieść doniesieniom z Kamienia Pomorskiego. Nawet jeśli Mateusz S., który prowadząc samochód po pijanemu zabił sześć osób, jest od nas gorszy, to tylko trochę.
P

Podejrzewam, że każdy z nas poznał kiedyś kogoś takiego. Ja w każdym razie poznałem.
Nazwijmy go Z. Pod pięćdziesiątkę: poczciwy, uczciwy, towarzyski, lubiany. Inteligent, wykształcony: zdolny do ciekawych analiz, również tych na temat polskiego społeczeństwa i jego organicznych wad.
Z. ma jedną wadę. Pije, a potem jedzie. Nie żadna wiejska „jazda polska”, skądże znowu. Może dwie lampki wina, innym razem dwa piwka, góra trzy czwarte butelki dobrego wina. Pewnie nigdy nie przekroczył jednego promila.
„Po” jedzie zapewne dość ostrożnie, żadnej brawury – nie ta kategoria. Pewnie, że Mateusz S. z Kamienia Pomorskiego to inny przypadek. „Nie to, co ja” – powiedziałby zapewne Z., i może nawet miałby rację.
Skądinąd Z. nie musiał się nigdy specjalnie tłumaczyć. Owszem, zawsze była wokół niego atmosfera lekkiej dezaprobaty – jakieś szemrania, namawiania, że może...

9843

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]