Reklama

Biała noc

Biała noc

14.02.2015
Czyta się kilka minut
Biała noc nie pozwala zamknąć oczu. Zaciągaj, jak chcesz, kotary – i tak do pokoju wedrze się szaroniebieskie światło. Odbija się w szklance napełnionej nie pamiętasz już czym: wodą czy wódką.
B

Biała noc nie pozwala zamknąć oczu. Zaciągaj, jak chcesz, kotary – i tak do pokoju wedrze się szaroniebieskie światło. Odbija się w szklance napełnionej nie pamiętasz już czym: wodą czy wódką. Za oknem cisza. Nie da się spać, a wyjść strach. Zdaje się, że z mgły wyłoni się zaraz jakiś Rodion Romanowicz Raskolnikow, z podkrążonymi oczami i naostrzoną siekierą. Która to noc? Życie się toczy na granicy jawy i mary.
„Jak wy tu żyjecie?” – pytałem przyjaciela Rosjanina. Szliśmy po szerokim Newskim. Pałace smukłe, domy, baszty. Turyści z aparatami. Wycieczki statkiem. Tu sądzili Dostojewskiego, tu spacerował Gogol, dom Achmatowej, mieszkanie Brodskiego. „Jak? Skręć w dowolny zaułek, usłyszysz pod nogami chrupotanie kości. Zapomnianych chłopów, których na rozkaz Piotra przygnano na bagna. Ścinali las, sypali fundamenty, drążyli kanały, budowali domy i cerkwie. To było najgorsze...

4977

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Lepiej nie wiedzieć, co kryje ziemia. Zginęli bez śladu/ślad po nich zaginął. Liczy się tylko żywy z maczugą, a potem niechaj ziemia będzie mu lekką. Po zestrzeleniu samolotu nikt nie zabezpieczył miejsca, ziemia która stała się cmentarzem została zadeptana. Oni, tam, dużo(dość)towarzyszy mają... parę tysięcy w tę, czy w inną stronę nie robi różnicy.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]