Reklama

Berlińska awantura

Berlińska awantura

22.10.2012
Czyta się kilka minut
Bezcenna kolekcja malarstwa europejskiego jest śmiertelnie zagrożona! Co się dzieje nad Sprewą, że uderzono w tak alarmistyczne tony?
G

Gemäldegalerie to jedno z najwspanialszych muzeów dawnego malarstwa w Europie: od Giotta, Botticellego i van Eycka, przez Rafaela, Tycjana i Dürera, po Caravaggia, Rembrandta, Vermeera i Watteau. Specjalnie dla niej wzniesiono budynek, którego podwoje otwarto w 1998 r. A jednak zarządzająca Gemäldegalerie Fundacja Pruskiego Dziedzictwa Kultury ogłosiła niedawno, że zgromadzone w niej dzieła zostaną przeniesione do Bode-Museum i zostaną połączone z wystawianymi tam już zbiorami rzeźby. Ich miejsce ma zająć zbiór stworzony przez niemieckiego przedsiębiorcę Heinera Pietzscha, obejmujący około 150 obrazów, rysunków i rzeźb. Najważniejszą jego część stanowią nadrealiści oraz przedstawiciele nowojorskiej abstrakcji, w tym dzieła Maxa Ernsta, Magritte’a, Dalego oraz Jacksona Pollocka i Marka Rothko. Razem z pobliską Neue Nationalgalerie mają stać się Muzeum XX wieku.

Decyzja...

4917

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]