Reklama

Berlin–Paryż: dystans coraz większy

Berlin–Paryż: dystans coraz większy

22.10.2012
Czyta się kilka minut
Niewiele pomogą tu nostalgiczne odwołania do dawnych dobrych lat, gdy w Europie prym wiódł duet Angela Merkel–Nikolas Sarkozy.
D

Dziś potrzebna jest trzeźwa analiza – a ona powiada: od chwili, gdy wiosną prezydentem Francji został François Hollande, dystans między Paryżem a Berlinem narasta, i to w stopniu coraz bardziej niepokojącym. ¬Hollande od początku szukał konfrontacji z Merkel. Patrząc na dzisiejsze relacje tych dwojga, trzeba powiedzieć, że to już kryzys. O ile podczas dwóch ostatnich szczytów Unii różnice między Hollande’em a Merkel udawało się jeszcze dyplomatycznie tuszować, o tyle na brukselskim szczycie w minionym tygodniu ani francuski prezydent, ani niemiecka kanclerz nie próbowali już nawet łagodzić napięć.

Jeśli chodzi o materię szczytu, znów wszystko skończyło się typowo europejskim kompromisem: wspólny nadzór nad bankami, którego domagał się Hollande, będzie, ale z rocznym opóźnieniem, czego oczekiwała Merkel, która chciała mieć pewność, iż nadzór bankowy znajdzie solidne umocowanie...

1703

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]