Reklama

AZJA: Cisza ma moc

AZJA: Cisza ma moc

18.02.2013
Czyta się kilka minut
Tylko co trzeci katolik w Azji uważa Kościół za jedyną instytucję, która umożliwi mu zbawienie.
Procesja katolików w północnowietnamskiej prowincji Ha Nam, 2009 r. Fot. Hoang Dinh Nam / AFP / EAST NEWS
P

Począwszy od lat 70. XX w., obok Afryki to właśnie w Azji przybyło najwięcej chrześcijan obrządku rzymskiego – w 2012 r. mieszkało ich na kontynencie 137 milionów. W ostatnich latach dynamika ta uległa jeszcze większemu przyspieszeniu. Mimo to, na marcowym konklawe będzie ich reprezentować tylko 11 kardynałów.
Z dziesięciu krajów Azji z największą liczbą katolików, w aż dziewięciu i tak są oni mniejszością. Czasem, jak w Indonezji, Indiach i Wietnamie, ledwie 15-procentową. Przyjaźnie i związki krwi z niechrześcijanami powodują, że fenomen religijnego wielogłosu od lat wpływa na poglądy zarówno miejscowych teologów, jak i samych wiernych. Niektóre azjatyckie Kościoły (chiński, do niedawna wietnamski) mają doświadczenie totalitaryzmu. Popularność innych jest zgoła niespodziewana.
Przykładem – Korea Południowa, w której Kościół (5,5 mln wiernych) zyskuje na liczebności...

3796

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]