Reklama

Autostrada w jedną stronę

Autostrada w jedną stronę

17.12.2013
Czyta się kilka minut
„Locke” trzyma widza w żelaznym uścisku. Zachowując jedność miejsca, czasu i akcji, podkręcając napięcie, równolegle zmusza do namysłu nad życiem jako ciągiem zadań do wykonania i ról do spełnienia.
Fot. SOLOPAN
N

Na przekór hobbitowej gorączce, która za chwilę opanuje nasze multipleksy, postanowiłam napisać o filmie będącym zaprzeczeniem hollywoodzkiej baśni w każdym tego słowa znaczeniu. Pokazuje on, jak wielkie możliwości nadal tkwią w kinie, niezależnie od ilości zainwestowanych weń środków. „Locke”, który na początku roku ma wejść na nasze ekrany, to film zawdzięczający właściwie wszystko swoim zewnętrznym ograniczeniom (kosztował mniej niż dwa miliony dolarów), jak i świadomym samoograniczeniom. Dostarcza emocji po stokroć silniejszych niż niejeden rasowy thriller z gatunku „szybkich i wściekłych”.
Mężczyzna zamknięty przez 90 minut w samochodzie pędzącym z Birmingham do Londynu – to nie może brzmieć zbyt ekscytująco, choć z sukcesem stosował już podobną formułę chociażby Abbas Kiarostami. Akcja amerykańsko-brytyjskiego filmu poprowadzona jest bardziej radykalnie: ani na moment nie...

5490

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]