Reklama

Ładowanie...

Autobiografia w sensie ścisłym (3)

22.04.2015
Czyta się kilka minut
Stary uważał, że dążenie do cielesnej doskonałości jest prostą drogą jak nie do życia wiecznego, to do pokaźnej długowieczności. Trzeba trenować mięśnie, mogą się na tamtym świecie przydać.
Grafika Andrzej Dudziński
Ć

Ćwiczenia są drogą żywota! Ćwiczenia czynią drogę żywota nieskończoną.
 

Mężczyzna, który się boi
Kiedy pierwszy raz pokonałem ojca na rękę, było to zwycięstwo tak na wskroś freudowskie, że doznałem erekcji. Krótko, bo krótko, ale tak. Długo pękałem z dumy. Nie tylko z dumy. Tryumf był – jak przystało wszelkim psychoanalitycznym ekscesom – wieloskładnikowy. Późno było, ale zdążyłem. Ojciec po sześćdziesiątce, ja dobrze po trzydziestce. Nie pamiętam dokładnej daty, a trzeba było zapisać kredą w kominie (Jaki komin, jaka kreda? Przedwieczny obyczaj przetrwał w języku? Wiele jest takich zjawisk, więc nie uzurpujemy sobie prawa do wielkich odkryć. Pater Familias zapisuje w kominie dni urodzin, zgonów, komet na niebie, pożarów i powodzi).

Stary rozcierając dłoń mówi, że go zaskoczyłem, że wygrałem dzięki masie ciała, jeszcze jakieś...

7942

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]