Reklama

Autobiografia w sensie ścisłym (1)

Autobiografia w sensie ścisłym (1)

04.04.2015
Czyta się kilka minut
Gdy zaczynałem o „literaturze” rozprawiać, za manipulatora byłem brany, bo przecie nadmierna troska o literaturę za kłamstwo uchodzi.
Jerzy Pilch
Jerzy Pilch / fot. Andrzej Georgiew
P

Prawda – rozumiem: doniosła rzecz – jeśli istnieje. Dziś raczej pełni funkcje tożsamościowo-bojowe. Prawdą jest tylko to, co istnieje w mojej głowie – powiada pan od prawdy.

Niejasne wspomnienie wieczorów autorskich

Póki mogłem, jeździłem na spotkania autorskie. Nie było to złe, a w takich miejscowościach jak Toruń, Poznań czy Wrocław bywało frapująco. Ani się jednak człowiek obejrzał, a wyrosło nowe pokolenie i pytania, które zawsze miały skłonność do monotonnej powtarzalności, jęły się powtarzać z dziewiczą otwartością. Albo z dziewiczym skrępowaniem. Jak zwał, tak zwał – grunt, że się powtarzały.

Jak wiadomo, ludzkość rodzi się w stanie analfabetyzmu. Golusieńki gnojek, owszem, na świat przychodzi, ale o czytaniu nic nie wie, trzeba kolejny raz zaczynać od początku. Sumowanie doświadczeń, też doświadczeń czytelniczych, jest kiepskie, idzie...

8849

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]