Reklama

Ładowanie...

Artysta i pieniądz

17.02.2014
Czyta się kilka minut
Przed rokiem rząd, wprowadzając ograniczenia w stosowaniu 50 proc. kosztów uzysku dla twórców, przekonywał, że ci na tym nie stracą.
M

Mogą przecież założyć firmy i korzystać z podatku liniowego dla firm. Tymczasem urzędy skarbowe nagle zmieniły zdanie. Osoby, który zdecydowały się zostać przedsiębiorcami, słyszą: zyski z tantiem i honorariów to odrębne źródła przychodu. Nie można zatem wliczać w koszty wydatków związanych z powstaniem dzieł. Grozi im także wpadnięcie w 32-procentowy próg podatkowy. Urzędnicy dezawuują zapewnienia ministra finansów (bo chyba nie kłamał, składając obietnice twórcom?), ale też mają kłopoty z logiką: producent parówek może odliczać materiały użyte do ich wytworzenia, a malarz czy filmowiec już nie?
Kultura to tylko kolejna gałąź gospodarki – przekonują jedni. Paulina Wilk w poprzednim wydaniu „Tygodnika” żali się nawet, że artyści nie chcą dołączyć do grona małych i średnich przedsiębiorców (MŚP), tylko wyciągają pieniądze od państwa (nota bene pomoc publiczna udzielona...

1543

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]