Reklama

Artysta i pieniądz

Artysta i pieniądz

17.02.2014
Czyta się kilka minut
Przed rokiem rząd, wprowadzając ograniczenia w stosowaniu 50 proc. kosztów uzysku dla twórców, przekonywał, że ci na tym nie stracą.
M

Mogą przecież założyć firmy i korzystać z podatku liniowego dla firm. Tymczasem urzędy skarbowe nagle zmieniły zdanie. Osoby, który zdecydowały się zostać przedsiębiorcami, słyszą: zyski z tantiem i honorariów to odrębne źródła przychodu. Nie można zatem wliczać w koszty wydatków związanych z powstaniem dzieł. Grozi im także wpadnięcie w 32-procentowy próg podatkowy. Urzędnicy dezawuują zapewnienia ministra finansów (bo chyba nie kłamał, składając obietnice twórcom?), ale też mają kłopoty z logiką: producent parówek może odliczać materiały użyte do ich wytworzenia, a malarz czy filmowiec już nie?
Kultura to tylko kolejna gałąź gospodarki – przekonują jedni. Paulina Wilk w poprzednim wydaniu „Tygodnika” żali się nawet, że artyści nie chcą dołączyć do grona małych i średnich przedsiębiorców (MŚP), tylko wyciągają pieniądze od państwa (nota bene pomoc publiczna udzielona...

1543

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]