Reklama

Artylerzysta w krainie cykad

Artylerzysta w krainie cykad

02.11.2014
Czyta się kilka minut
Konrad Smoleński zawitał do Zachęty z instalacją, którą reprezentował Polskę na ostatnim Biennale w Wenecji. Jej muzyczny zapis ukazał się właśnie na płycie.
Wernisaż Konrada Smoleńskiego w Zachęcie, październik 2014 r. Fot. Bartosz Górka / GALERIA ZACHĘTA
S

Smoleńskiego uwierają formaty. Zdefiniowane sytuacje, których we współczesnej sztuce znajduje wiele. Sprzyjają im nie tylko tradycyjne środki wyrazu, ale także sprawdzone narzędzia oraz kontekst, w którym odbieramy współczesne dzieła. Z tego powodu sam tworzy instrumenty, a efekty swoich prac często przedstawia w miejscach niekonwencjonalnych. Aby nie zasiedzieć się w jednej formule, mieszkający obecnie w Bernie artysta nie ustaje w poszukiwaniach. W jego pracach wybrzmiewa więc muzyka, pojawia się wideo, instalacja i performance.
Stylistyczna rozpiętość i zasięg poruszanych przez Smoleńskiego tematów są bardzo duże. Tony wydobywane przez preparowane instrumenty tudzież instalacje artysty są zazwyczaj brudne, głośne i pełne zgrzytów. Można w tym podejściu odnaleźć echa filozofii Johna Cage’a, który zapowiadał, że skoro naszym naturalnym środowiskiem stał się hałas, sztuka...

10105

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]