Reklama

Angielskiego uczę się

Angielskiego uczę się

19.10.2014
Czyta się kilka minut
Nie ręczę za prawdziwość tej anegdoty, ale opowiadają, że kiedy nieżyjący już przewodniczący Samoobrony odwiedził Brukselę, jedna z urzędniczek zadała mu pytanie: „You don’t speak English, do you?”. „Yes, I don’t”, miał odpowiedzieć polityk.
O

Odpowiedź ta zdumiała mnie, pamiętam, nie dlatego, że polityk popełnił w niej stosunkowo prosty (i, niestety, częsty) błąd, ale dlatego, że popełnił go ktoś, kto bardzo dbał o własny wizerunek. Są rzeczy, których można się nauczyć – ba, można wykuć na blachę – w czasie jednej sesji w solarium. Wszyscy pamiętamy nienaganną opaleniznę owego wicepremiera i jego nienaganne garnitury (w miejsce wcześniejszych opiętych podkoszulków i waciaka). Wszyscy wiemy, od kogo uczył się retoryki i mowy ciała. Jak to możliwe, że przy tylu zabiegach nie zadbał o to, by opanować podstawy języka angielskiego?
Zaprezentowane niedawno badania pokazują, że jeśli chodzi o powszechność nauczania tego języka, nie odbiegamy od europejskiej średniej. Czyli jest dobrze. To znaczy – jest dobrze, ale nie całkiem. Powszechność to taki wskaźnik, który wiele mówi o oczekiwaniach, ale nic o efektach. A z drugiej...

3551

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]