Życie w Układzie Słonecznym

Specjalnie dla subskrybentów

Życie w Układzie Słonecznym

Życie we Wszechświecie? To pytanie już od dawna nie przynależy do sfery science fiction. Ale życia nie trzeba szukać w odległych galaktykach czy na powierzchniach pozasłonecznych planet. Warunki do jego rozwoju ma wiele miejsc w naszym bezpośrednim sąsiedztwie, w światach krążących wokół naszej rodzimej gwiazdy. W tym autorskim cyklu Wojciecha Brzezińskiego odwiedzamy kolejne zakątki Układu Słonecznego z pytaniem: czy jest tam… coś?

Odcinki cyklu

Miała wszystko, by stać się bliźniaczką Ziemi, ale zmieniła się w postapokaliptyczny glob. Mimo to, według ostatnich badań, coś zaskakującego dzieje się w jej atmosferze.
Miał być martwą bryłą ze skał i lodu. Miał, bo za sprawą odkryć z ostatnich lat naukowcy zaczęli mówić o czymś, co jeszcze ćwierć wieku temu wydawałoby się absolutną fantazją: że w najdalszych rubieżach nieba też może istnieć życie.
Ten mroźny, spowity wieczną mgłą księżyc Saturna przypomina Ziemię z czasów, gdy rodziło się na niej życie. Ale i on sam ma wszystko, czego potrzeba, by okazać się żywym światem. Co więcej – w postaciach, o jakich nam się nie śniło.

Dziennikarz naukowy, reporter telewizyjny, twórca programu popularnonaukowego „Horyzont zdarzeń”. Współautor (z Agatą Kaźmierską) książki "Strefy Cyberwojny". Stypendysta Fundacji Knighta na MIT, laureat Prix CIRCOM i Halabardy rektora AON. Stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”. Pasjonat wszystkiego, co lata, kolekcjoner wywiadów z astronautami.