Reklama

Zwycięzcy wezmą wszystko?

Zwycięzcy wezmą wszystko?

16.04.2012
Czyta się kilka minut
Kiedyś egipscy islamiści zapewniali, że nie chcą zdominować całego państwa. Potem zmienili zdanie, co zaniepokoiło zwolenników świeckiego państwa i egipskich chrześcijan. Dziś generałowie chcą osłabić szanse islamistów w wyścigu do fotela prezydenta.
B

Bomba poszła w górę w minioną sobotę późnym wieczorem, gdy egipska Komisja Wyborcza – organ koordynujący zbliżające się wybory prezydenckie – pokusiła się o wyrok tyleż salomonowy, co mogący wywołać polityczną burzę: w ostatniej chwili Komisja odrzuciła aż dziesięciu spośród 23 kandydatów, zgłoszonych do tych wyborów.

GDY ODPADAJĄ FAWORYCI

Wśród skreślonych znaleźli się Kheirat El-Szater, nominowany przez Bractwo Muzułmańskie, czyli największą siłę polityczną w kraju, radykalny salafita Hazem Abu Ismail, a także Omar Sulejman, podpora dawnego reżimu – był szefem tajnych służb za prezydentury Hosniego Mubaraka, obalonego przez rewolucję ponad rok temu.

Tymczasem za kandydata z dużymi szansami na zwycięstwo uchodził właśnie El-Szater. Teraz zdyskwalifikował go wyrok, jaki usłyszał jeszcze za dyktatury Mubaraka – bo choć po rewolucji skazanych w...

8432

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]