Reklama

Zuchwałe żywioły

Zuchwałe żywioły

23.07.2012
Czyta się kilka minut
W polskiej tradycji hymn „Święty Boże” śpiewa się m.in. w intencji ochrony przed klęskami żywiołowymi. Dziś znów mamy powody, by po niego sięgnąć.
P

Polska nie jest szczególnie narażona na katastrofy naturalne, w porównaniu np. z Japonią. Jednak i w naszym kraju wiele zjawisk pogodowych powodowało w ostatnich latach straty. Dotknęły nas intensywne opady (a w efekcie – dotkliwe powodzie i osuwiska), susze, pożary lasów, fale upałów i mrozów (również późnowiosenne przymrozki), gradobicia, gołoledź, gęsta mgła, szadź.

Oraz – także tego lata – silne wiatry. W niedzielę, 15 lipca, na skutek trąby powietrznej zginęła jedna osoba, 10 zostało rannych, a wiatr zniszczył 400 hektarów Borów Tucholskich. Nawałnice w województwach pomorskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim zniszczyły ponad sto budynków mieszkalnych i 175 budynków gospodarczych.

W miarę występowania klęsk żywiołowych narasta zainteresowanie możliwymi kon¬sekwencjami zmian klimatu. Sprawa ich odpowiedzialności za wystąpienie konkretnego zjawiska nie jest jednak...

14286

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]