ZOBACZYĆ WARTO

25 – 31 stycznia

20.01.2014

Czyta się kilka minut

Sesje
Komediodramat, reż. Ben Lewin, USA 2012, Canal+, sobota 25 I, 22.45

„Jak stałem się istotą ludzką” – pod takim tytułem poeta i dziennikarz Mark O’Brien opublikował wspomnienia, które łamały tabu seksualności osób niepełnosprawnych. Jego doświadczenia i refleksje Ben Lewin przeniósł na ekran, zachowując delikatność, a zarazem brawurowy humor. W filmie o wyjątkowych relacjach łączących sparaliżowanego i jego seksterapeutkę znakomite role stworzyli John Hawkes, Helen Hunt oraz grający księdza William H. Macy.
Rozdarty – ksiądz Weksler-Waszkinel
Dokumentalny, reż. Ronit Kerstner, Izrael 2011, TVP Kultura, niedziela 26 I, 22.00

Izraelska reżyserka opowiada historię polskiego katolickiego księdza, który po wielu latach odkrył swoje żydowskie pochodzenie. Dokument Kerstner poprzez skomplikowany życiorys swego bohatera dotyka problemu podwójnej tożsamości. Pokazuje dramat człowieka, który zostaje zmuszony wybierać. Kim jest bardziej: Romualdem Waszkinelem czy Jakubem Wekslerem?
Mała Polska w Indiach
Dokumentalny, reż. Anu Radha, Sumit Osmand Shaw, Indie/Polska 2013, TVP2, wtorek 28 I, 22.50

W 1942 roku maharadża Jam Saheb Digvijay Sinhj utworzył przy swej rezydencji obóz dla małych polskich uchodźców zesłanych w głąb Związku Radzieckiego. Do 1946 roku znalazło tu schronienie około tysiąca dzieci. Film oddaje głos przede wszystkim tym, którym udało się przeżyć wojnę dzięki bezinteresownej pomocy Jam Saheba. Dziś postać „dobrego maharadży” upamiętnia w Warszawie dedykowana mu ulica oraz szkoła jego imienia.
Pussy Riot. Modlitwa punka
Dokumentalny, reż. Mike Lerner, Maxim Pozdorovkin, Rosja/Wielka Brytania 2013, HBO2, środa 29 I, 22.00

Życie zdążyło już dopisać do tej historii kolejne rozdziały. A wszystko zaczęło się od głośnego występu Pussy Riot w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela. Lerner i Pozdorovkin w swoim filmie próbują przybliżyć sylwetki członkiń grupy, widząc w nich przede wszystkim młode zbuntowane kobiety, które wypowiedziały wojnę Putinowi.
Mała miss
Komediodramat, reż. Jonathan Dayton, Valerie Faris, USA 2006, Ale kino!, piątek 31 I, 20.10

Bardzo niecodzienną formę wybrali twórcy filmu o niezłomnej instytucji amerykańskiej rodziny. W drodze na wybory dziecięcej królowej piękności poznajemy z bliska trzy pokolenia Hooverów – familii składającej się z wybitnych nieudaczników i dziwaków. Znakomity film pary debiutantów obsypano najważniejszymi nagrodami, od Oscarów po Cezary.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru TP 04/2014