ZOBACZYĆ WARTO

12 – 18 I

07.01.2013

Czyta się kilka minut

Sztuka czytania

Program publicystyczny, reż. Aleksandra Czarnecka, Izabela Kaluta, Polska 2012, TVP Kultura, sobota 12 I, 16.15

W przestronnych wnętrzach krakowskiego MOCAK-u krytycy literaccy: Anna Kałuża, Wojciech Bonowicz i Andrzej Franaszek dyskutują na temat świeżo wydanych książek. Prócz prezentacji wybranych lektur, stałym punktem programu są autoprezentacje domowych bibliotek znanych Polaków. W drugim odcinku będziemy gościć u Marka Nowakowskiego.


Paszporty Polityki

Gala, TVP 2, wtorek 15 I, 23.10

Marcin Krzyształowicz czy Leszek Dawid? Szczepan Twardoch czy Kaja Malanowska? Małe Instrumenty czy Marcin Masecki? To tylko niektóre z nazwisk rywalizujących o nagrody „Polityki” za osiągnięcia w kulturze polskiej w roku ubiegłym. Uroczystość wręczenia laurów odbędzie się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.


Dzieci Wehrmachtu

Dokumentalny, reż. Mariusz Malinowski, Polska 2009, Planete, czwartek 17 I, 20.45

Polacy z Górnego Śląska przerywają zmowę milczenia wokół swoich przodków, podczas II wojny światowej siłą wcielanych do Wehrmachtu. Było ich ponoć aż 300 tys., alternatywę stanowiło zesłanie do obozów koncentracyjnych. Przez lata przysłowiowy „dziadek w Wehrmachcie” był w opowieściach rodzinnych wstydliwym tabu. Dziś potomkowie „zdrajców” poszukują ich grobów i próbują poznać ich dramatyczną historię.


Philip i jego siedem żon

Dokumentalny, reż. Marc Isaacs, Wielka Brytania 2006, TVP Kultura, piątek 18 I, 8.15, 17.00

Najpierw był DJ-em grającym na bar micwach, potem rabinem, by wreszcie stać się samozwańczym żydowskim prorokiem, któremu „głos” nakazał poślubić siedem kobiet. Znany brytyjski dokumentalista przedstawia postać Philipa i jego niezwykłej rodziny. Zmuszony do opuszczenia gminy żydowskiej, bohater na własną rękę poszukuje duchowego spełnienia.


Pod osłoną nieba

Dramat, reż. Bernardo Bertolucci, Wielka Brytania / / Włochy 1990, Ale kino!, piątek 18 I, 20.10

Rzadko zdarza się tak udany mariaż literatury i kina. Bertolucci w ostatnim swoim wielkim filmie czyta Paula Bowlesa z kinematograficznym rozmachem, ale i z zachowaniem wierności pierwowzorowi. Historia pary Amerykanów ruszających pod koniec lat 40. XX w. w podróż po Maroku to ciągle poruszająca historia o spotkaniu z obcością i egzystencjalną pustką.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 02/2013