ZOBACZYĆ WARTO

20 – 26 X

15.10.2012

Czyta się kilka minut

Albert Camus. Dziennikarstwo zaangażowane

Dokumentalny, reż. Joël Calmettes, Francja 2009, Planete, sobota 20 X, 21.45

W dobie upadku dziennikarskiego etosu warto przypomnieć człowieka, który go współtworzył, a w swojej pracy konsekwentnie wcielał w życie. Twórca „Dżumy” znany był z aktywnej postawy społecznej. Wierzył, że dociekanie prawdy i stawanie po stronie słabszych jest obowiązkiem dziennikarza. Francuski dokument portretuje Camusa, wykorzystując przebogate materiały znajdujące się w jego prywatnych archiwach.

Niedziela z... Marią Peszek

Blok programowy, Polska 2012, TVP Kultura, niedziela 21 X, od 17.30

Premiera płyty „Jezus Maria Peszek” to doskonała okazja do spotkania z kontrowersyjną artystką. Oprócz rozmowy w studiu, zobaczymy występy Peszek m.in. w ramach Najmniejszego Koncertu Świata, a także sztukę teatralną z jej udziałem, czyli „Martwą królewnę” Nikołaja Kolady w reżyserii Piotra Łazarkiewicza, wystawioną w 2001 r. w Teatrze Polskim w Poznaniu.

Gdzie jest Sonia?

Dokumentalny, reż. Radka Franczak, Polska 2012, Canal+, poniedziałek 22 X, 22.30

Życie za murami klasztoru zwykle kojarzy się z wyrzeczeniami – Sonia jest młodą prawosławną mniszką, która przeczy tym wyobrażeniom. Zakon w Iwanowie dał jej wiele swobody, tu może malować swoje obrazy i żyć po swojemu, w otoczeniu ukochanych zwierząt. Patrząc na swoich rodaków, krzątających się za doczesnymi dobrami, Sonia czuje się naprawdę wolna.

Dzieci Gułagu

Dokumentalny, reż. Romain Ricard, Francja 2011, TVP 2, wtorek 23 X, 22.50

Kim są dzisiaj ludzie, którzy urodzili się w sowieckich obozach pracy, bądź zostali tam zesłani jako dzieci wrogów klasowych? Jak wyglądało ich dzieciństwo? Dokument Ricarda przedstawia tych, którym udało się przetrwać łagier. Niektórzy w dalszym ciągu mieszkają na terenach należących niegdyś do Gułagu.

Wyśnione miłości

Dramat, reż. Xavier Dolan, Kanada 2010, Ale kino!, czwartek 25 X, 20.10

Nazywany Mozartem współczesnego kina, Dolan zadebiutował w wieku lat dwudziestu niezwykle osobistym filmem „Zabiłem moją matkę”. Rok później Kanadyjczyk miał na koncie kolejny film, zrealizowany za własne pieniądze i jeszcze bardziej wyrafinowany w swojej formie. W historii trojga przyjaciół, którzy przekraczają granice niewinnej z pozoru erotycznej gry, Dolan raz jeszcze wcielił się w jedną z głównych ról.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 43/2012