ZOBACZYĆ WARTO

22 - 29 VI

19.06.2012

Czyta się kilka minut

Zielona rewolucja w Iranie

Dokumentalny, reż. Ali Samadi Ahadi, Niemcy/Iran 2010, Planete, piątek 22 VI, 20.45, wtorek 26 VI, 17.40

Film o zbiorowym proteście Irańczyków przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich w 2009 r. nie mógł być zrealizowany tradycyjnymi metodami. Opowieść Ahadiego złożona została z amatorskich zapisów, dokonanych przy pomocy telefonów komórkowych i kamer, a także z animowanych rekonstrukcji wpisów na blogach i portalach społecznościowych.

Steve Reich – Phase to face

Dokumentalny, reż. Éric Darmon, Franck Mallet, Francja 2009, TVP Kultura, sobota 23 VI, 15.00

Jego minimalistyczny styl bywa określany jako krzyżówka Bartóka i Strawińskiego z Debussym. Łączy muzykę klasyczną i jazz z brzmieniami folku czy żydowskich kantylacji. W dokumentalnym portrecie Reicha zobaczymy nowojorskiego kompozytora w trakcie pracy, a także fragmenty jego koncertów w Hawrze, Tokio, Rzymie czy Manchesterze.

James Ivory

Przegląd filmów, TVP Kultura, poniedziałek 25 VI – czwartek 28 VI, 20.20

Twórca „Pokoju z widokiem” bywa zaliczany do nurtu zwanego heritage films, preferującego eleganckie widowiska kostiumowe i gloryfikujące konserwatywny porządek. Jest także znany ze znakomitych adaptacji literackich: E.M. Forstera, Henry’ego Jamesa czy Kazuo Ishiguro. Przed nami reprezentatywna próbka jego twórczości: „Romans w Bombaju”, „Bostończycy”, „Pokój z widokiem” i „Maurycy”.

Wojna polsko-ruska

Komedia, reż. Xawery Żuławski, Polska 2009, TVP 2, czwartek 28 VI, 23.10

W programie „Kocham kino” jeden z najoryginalniejszych polskich filmów ostatnich lat. Żuławski, przenosząc na ekran debiutancką powieść Doroty Masłowskiej, stworzył pełne zwariowanych gagów widowisko, karykaturalny portret Polski B, a zarazem autotematyczny traktat o akcie tworzenia. W rolach głównych Borys Szyc, Roma Gąsiorowska i Sonia Bohosiewicz.

Miasto życia i śmierci

Wojenny, reż. Chuan Lu, Chiny/Hongkong 2009, Ale kino!, piątek 29 VI, 23.10

Tragedia Nankinu, dawnej stolicy Chin, to jeden z najkrwawszych epizodów w historii XX w. Masakra dokonana przez japońskich najeźdźców w latach 1937-38 pochłonęła setki tysięcy ofiar, w tym wielu cywilów. Czarno-biały film, nagrodzony Złotą Muszlą na festiwalu w San Sebastian, pokazuje tamte zdarzenia z perspektywy pojedynczych ludzkich losów, w tym również Europejczyków mieszkających w Nankinie.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 26/2012