ZOBACZYĆ WARTO

4 - 10 LUTEGO 2012

30.01.2012

Czyta się kilka minut

Dokumentalny, reż. Geralyn Pezanoski, USA 2009, Planete, niedziela 5 II, 20.45

Jessie, wróć!

Po przejściu huraganu „Katrina” powstało wiele filmów dokumentalnych, ale ten jest szczególny. Kiedy nadszedł kataklizm, w Nowym Orleanie aż kilkadziesiąt tysięcy domowych psów i kotów nie zostało ewakuowanych i tym samym utraciło swoich opiekunów. Obserwując pracę ekip ratunkowych i poszukiwania zaginionych zwierząt, film pokazuje, jak w sytuacjach kryzysowych wygląda stosunek człowieka do jego „braci mniejszych”.

Serial, reż. Jonathan Demme i inni, USA 2011, HBO, poniedziałek 6 II, 21.15, HBO 2, czwartek 9 II, 21.00

Iluminacja

Znana z „Dzikości serca” Laura Dern otrzymała niedawno Złotego Globa dla najlepszej aktorki w serialu komediowym. Zagrała w nim menedżerkę pewnej korporacji, która po przejściu załamania nerwowego i trzymiesięcznej psychoterapii powraca do pracy z zamiarem bycia zupełnie innym człowiekiem. Czy tym razem uda jej się zachować równowagę?

Dokumentalny, reż. Jørgen Leth, Dania 2010, Canal +, poniedziałek 23.00

Męski erotyk

„Seksistowski”, „rasistowski”, „niepoprawny politycznie” – takie określenia aż cisną się na usta, kiedy ogląda się najnowszy film uznanego duńskiego dokumentalisty, którego Lars von Trier do dziś uważa za swego mistrza. Starzejący się reżyser filmuje swoje erotyczne spotkania z pięknymi kobietami z egzotycznych krajów. Uprzedmiatawiające, podglądackie spojrzenie mówi wiele nie tylko o nim samym, ale i o stanie kultury, którą reprezentuje.

Teatr TV, reż. Grzegorz Wiśniewski, Polska 2010, TVP Kultura, wtorek 7 II, 20.20

Zmierzch bogów

Nieczęsto reżyserzy teatralni adaptują scenariusze filmowe. Grzegorz Wiśniewski dokonał tego, biorąc na warsztat „Zmierzch bogów” Luchina Viscontiego, za co w 2010 r. otrzymał Nagrodę im. Konrada Swinarskiego. Historię upadku możnego niemieckiego rodu von Essenbecków w czasach rodzącego się faszyzmu skojarzył z Szekspirowskim „Makbetem”. Wystąpili m.in. Dorota Kolak, Mirosław Baka, Krzysztof Gordon i Mariusz Bonaszewski.

Dramat, reż. Nuri Bilge Ceylan, Turcja / Francja 2007, Ale kino!, czwartek 9 II, 20.10

Klimaty

Nazywany „tureckim Antonionim” reżyser „Dawno temu w Anatolii” w swoim przedostatnim filmie odsłonił się, jak nigdy przedtem. Wraz z żoną Ebru zagrali współczesne małżeństwo w kryzysie. Świat stambulskich elit kulturalnych zderzony został z surowym pejzażem wschodniej Turcji, gdzie małżonkowie próbują nawiązać utracone porozumienie.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 06/2012