Reklama

Znak zbawczy, nie medyczny

Znak zbawczy, nie medyczny

01.07.2013
Czyta się kilka minut
Właściwe nastawienie wobec uzdrowienia nie jest łatwe, musi się plasować pomiędzy wątpieniem w możliwość cudu a zuchwałą pewnością w jego zaistnienie.
M

Moje pokolenie pamięta wizyty Clive’a Harrisa, który wielokrotnie przyjeżdżał do Polski, by „uzdrawiać” w kościołach za pomocą bioenergoterapii. Dużą popularność zdobył u nas także Anatolij Kaszpirowski, który miał pomagać chorym za pomocą telewizyjnych sensów hipnotyzerskich. Obaj odeszli do lamusa, a ich działalność do dzisiaj wzbudza kontrowersje. Mówi się na przykład, że zapraszanie Harrisa było błędem, gdyż jego praktyki miały charakter okultystyczny.
Znamienne, że nazwisko Harris kojarzy się z greckim słowem „haris”, oznaczającym łaskę. A to właśnie jej szukają ludzie wierzący u „uzdrowiciela”, za którego niektórzy uważają także o. Johna Bashoborę, który znów przyjeżdża do Polski. Inaczej jednak niż u Harrisa czy Kaszpirowskiego, w centrum działania ugandyjskiego księdza (oraz podobnych mu charyzmatyków), nie stoi ani uzdrowiciel, ani uzdrowienie, które może się...

8644

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]