Reklama

Znajomość

Znajomość

01.10.2012
Czyta się kilka minut
Korzyści z nauki języka rosyjskiego nauczycielka przedstawiła w następujących słowach: „Uczcie się rosyjskiego. Nigdy nie wiadomo, gdzie was rzuci los”.
W

Welcome to Poland brothers Russians. Fuck politics. Let’s drink wódka tonight”. W dniu meczu Polska–Rosja (wynik: dziesięciu rannych, stu zatrzymanych) napis tej treści pojawił się na odświętnie przystrojonym moście Poniatowskiego. Być może nieznany grafficiarz liczył na zainteresowanie BBC i Reutersa, na odzew w sieciach społecznościowych. Może uznał, że pojednawczą propozycję lepiej sformułować na językowym gruncie neutralnym. Tak czy inaczej, dał dowód, że w Polsce dorosło pokolenie, które z Rosjanami porozumiewa się po angielsku...

Z perspektywy Krakowa czy Poznania sprawa wygląda inaczej, ale u nas, w Kongresówce, przez ostatnie sto kilkadziesiąt lat znajomość rosyjskiego była naturalna i powszechna. Zresztą nawet dziś, kiedy jakiś poseł w rubryce „języki obce” wpisuje rosyjski, traktujemy to jako przyznanie, że żadnymi obcymi językami nie włada.

Ostatnie dwie...

10839

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]