Reklama

Ziarno samowoli

Ziarno samowoli

04.01.2015
Czyta się kilka minut
Mój drogi Piołunie,
w

wieczorami czytam sobie dziennik Starego Pisarza. Delikwent wprawdzie twierdzi, że w naszego Nieprzyjaciela nie wierzy, ale mnie i tak zdał się wysoce podejrzany. Za dużo w jego pisaninie grzebania się w miłości; za dużo ekscytacji tym najmizerniejszym z uczuć. Bez przerwy ględzi o kobiecie imieniem Rena, o dzieciach i wnukach, o przyjaźniach dawnych i aktualnych. Zresztą zbyt wiele w tym szczerości wobec siebie samego, zbyt wiele empatii wobec bliźnich. Krótko mówiąc, lektura przyprawia o mdłości.
Ale czytam nieugięcie, wynotowując fragmenty szczególnie naiwne i kompromitujące. Stary Pisarz na przykład ogłasza, że do Dekalogu dodałby jeszcze dwa przykazania. Pierwsze: „Nie upokarzaj ani nie poniżaj bliźniego swego”. Drugie: „Szanuj dziecko swoje”.
Szanować dziecko? Dobre sobie! To przecież twór bezmyślny i bezkształtny, który ugnieść i ulepić trzeba niczym plastelinę....

4210

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Wszyscy najwięksi tyrani i despoci byli kiedyś dziećmi, i jest wysoce prawdopodobne, że to kim się stali było wynikiem traumatycznych doznań z dzieciństwa. Mrok dba o dzieci które będą mu służyć z największym pietyzmem, i docenia ich niewyobrażalny potencjał.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]