Reklama

Zesłańcy

Zesłańcy

11.02.2013
Czyta się kilka minut
Swoje wspomnienia Olgierd Skalski zaczął spisywać, gdy przekroczył sześćdziesiątkę...
.

...Wcześniej nie umiał: wyznaje, że próbował, ale za każdym razem psychiczne blizny zaczynały boleć i odkładał pióro. W sierpniu 1939 r. jego ojciec, oficer, usiadł z nim na kanapie, przytulił i powiedział: „Jesteś jeszcze małym, ale rozsądnym chłopcem. O wielu sprawach wkrótce się dowiesz, może za wcześnie, jak na twoje 8 lat. Bądź wtedy dzielny, pomagaj we wszystkim mamusi. Będziesz teraz jedynym mężczyzną w domu”. Wieczorem „leżałem już w łóżku, gdy tata przyszedł się pożegnać. Pochylił się nade mną i łza spadła mi na czoło. Jedyna łza, jaką kiedykolwiek widziałem w oczach ojca. Wyjechał”.
Miesiąc później major Skalski nie żył (zginął w kampanii wrześniowej; o tym dowiedzieli się później), a jego rodzina znalazła się pod okupacją ZSRR, na Wołyniu. W wiosenną noc 1940 r. do ich domu wtargnęło NKWD: jako rodzina oficera zostali wyznaczeni do deportacji. Po 17 dniach w drodze i...

4271

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]