Reklama

zdaniem Zuzanny Skalskiej

zdaniem Zuzanny Skalskiej

19.03.2012
Czyta się kilka minut
Czy demokracja bez dotychczasowej „czwartej władzy”, z jej funkcjami kontrolnymi, będzie jeszcze demokracją? Czy w sieci możemy spotkać obywateli, czy wyłącznie uczestników i klientów? - pytamy obserwatorkę trendów.
P

Przemiana w mediach to nie trend – ona już nastąpiła. Tempo zmian w ostatnim półwieczu jest tak gigantyczne, że w ciągu jednego pokolenia przeżywamy przełomy, które niegdyś zabierały setki lat. 20 proc. dzisiejszych zawodów nie istniało jeszcze 20 lat temu.

Wynalazek Gutenberga zapewnił ludzkości wielki skok rozwojowy, bo umożliwił transfer wiedzy, ale w zeszłym tygodniu słynna Encyclopedia Britannica ogłosiła, że zaprzestaje edycji na papierze. Jeśli największa encyklopedia świata ogłosiła, że koniec z drukiem, dała nam tym samym dokładną cezurę końca ery druku. Czy to katastrofa? Potrzeba zdobywania wiedzy istniała niezależnie od sposobu przekazywania informacji: najpierw zaspokajali ją kronikarze, potem dziennikarze, podobnie jak potrzebę podróżowania zaspokajały najpierw konie, potem pociągi z lokomotywą na parę itd. Tak będzie dalej: człowiek zawsze jest i będzie ciekaw...

3835

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]