Zbawienie rozwodników

Trwająca wśród biskupów i wiernych dyskusja o komunii dla osób żyjących w powtórnych związkach zaczyna przenosić się także do Polski.

21.04.2014

Czyta się kilka minut

„Wasze zbawienie nie jest zagrożone. Jeśli jest wiara w waszym sercu i o nią się troszczycie, to jesteście w Kościele nadal” – mówił 13 kwietnia bp Andrzej Czaja do osób żyjących w powtórnych związkach, zgromadzonych w opolskiej katedrze.

Mocnym akcentem dyskusję rozpoczął kard. Walter Kasper, przedstawiając na konsystorzu w Watykanie propozycję dopuszczenia – pod pewnymi warunkami – niektórych rozwiedzionych i żyjących w ponownych związkach do komunii. Polski hierarcha niczego takiego nie proponuje. Jego słowa, mimo że wyrażone w wyjątkowo serdecznym tonie, nie odbiegają od powszechnej zasady, według której Kościół „osobom niesakramentalnym” mówi: „jesteście dla nas ważni, jesteście członkami naszej wspólnoty, ale nie możecie przyjmować Ciała Pana Jezusa”. Niemniej powiedzenie wprost: „wasze zbawienie nie jest zagrożone” jest w Polsce nowością.

Propozycje rozmowy na temat dopuszczania rozwodników do przyjmowania Komunii świętej nie wynikają z chęci rozmycia wiary. Nie są też – jak sugeruje wielu przeciwników dialogu na ten temat – dostosowywaniem się do zlaicyzowanego świata. Rozmowy (a nie definitywne twierdzenie, że należy to zmienić) wynikają z papieskiej wizji Kościoła, który jest szpitalem. Przekonania, że nie możemy stawać na drodze do zbawienia tym, którym uczestnictwo w tej drodze zwyczajnie się należy – którzy tego w całej pokorze pragną.

Głos bp. Czai w tej dyskusji można potraktować jako potwierdzenie otwarcia na takie osoby. Opolski hierarcha z troską uspokaja, a nie kategorycznie skreśla: „Nikomu nie możemy odmówić możliwości zbawienia. Natomiast podobnie jak my, wszyscy muszą się bardzo troszczyć, czy wręcz, jak podpowiada św. Paweł: »zabiegać z bojaźnią i drżeniem« o to, by nie zmarnować i nie zlekceważyć łaski zbawienia. Takie niebezpieczeństwo istnieje, gdy człowiek przestaje zabiegać o wewnętrzną i żywotną łączność z Bogiem”.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarz, autor wywiadów. Dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii wywiad (2015 r. i 2016 r.) oraz do Studenckiej Nagrody Dziennikarskiej Mediatory w kategorii "Prowokator" (2015 r.). 

Artykuł pochodzi z numeru TP 17/2014