Reklama

Ładowanie...

Zasłona od świata

20.01.2014
Czyta się kilka minut
„Normalność życia wymaga od chrześcijanina wierności własnemu wybraniu i nie zaprzedawania go, by podążać za światowym uniformizmem. (...)
(

(...) Jakże często zapominamy o Słowie Bożym, o tym, co mówi do nas Pan, a wybieramy słowo, które jest w modzie. (...) Apostazja jest grzechem zerwania z Panem, ale jest jasna: apostazję widać wyraźnie. A tu jest coś bardziej niebezpiecznego: światowość, bo jest ona subtelniejsza” – powiedział papież 17 stycznia podczas Mszy w Domu św. Marty.

W powieści Bruce’a Marshalla „Cud ojca Malachiasza” pojawia się scena, w której jeden z dwóch rozmawiających księży „odsunął brązową zasłonę, dzielącą pokój od świata zewnętrznego, od świata, w którym ludzie kupowali, sprzedawali i jedli wieprzowe kotlety”. Ten gest nie odgrywa istotnej roli w akcji powieści, jednak zasłona stanowiąca przegrodę może być symbolem dla osób zastanawiających się nad tym, na ile chrześcijanie mają być obecni w świecie, a na ile powinni separować się od jego wpływu.
Papież Franciszek mówi...

2401

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]