Reklama

Zaraz po wojnie

Zaraz po wojnie

23.06.2014
Czyta się kilka minut
Ten zwrot dwukrotnie już wykorzystano: „Zaraz po wojnie”, pierwotny tytuł „Popiołu i diamentu”, pożyczony został przez Miłosza dla tomu listów z lat 1945–1950, jako najlepiej określający tamten czas...
T

Ten zwrot dwukrotnie już wykorzystano: „Zaraz po wojnie”, pierwotny tytuł „Popiołu i diamentu”, pożyczony został przez Miłosza dla tomu listów z lat 1945–1950, jako najlepiej określający tamten czas. Teraz też wydał mi się właściwy; zresztą wśród ówczesnych korespondentów Miłosza znalazł się i Kazimierz Wyka (1910–1975).
Wrocławski badacz Paweł Mackiewicz ułożył książkę z tekstów publikowanych przez znakomitego literaturoznawcę w tygodniku „Odrodzenie” w latach 1946-48, przede wszystkim w cyklu „Szkoła krytyków”. Wchodzimy w sam środek debat i sporów pierwszych lat powojennych, toczonych jeszcze w klimacie względnej swobody, mimo istniejącej już cenzury. Naczelnym „Odrodzenia” był wtedy Karol Kuryluk; „starał się być samodzielny i niezależny w sądach”, wspominał Miłosz. Niedługo po odejściu Kuryluka w lutym 1948 r. także i Wyka zakończył współpracę z pismem.
Książkę...

3015

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]