Reklama

Zanim zgaśnie światło

Zanim zgaśnie światło

15.05.2012
Czyta się kilka minut
Rząd jest zdeterminowany, by zbudować w Polsce elektrownię atomową. Problem w tym, że nie uchroni nas ona przed nadchodzącymi szybko kłopotami.
rys. Marek Tomasik
T

Ta wiadomość nie powinna nam umknąć: w ubiegłym tygodniu Urząd Regulacji Energetyki potwierdził ostrzeżenia specjalistów z branży energetycznej i przyznał, że za trzy lata musimy się spodziewać przerw w dostawach prądu. Niedobór mocy, wyłączanie i remonty bloków energetycznych sprawią, że wrócimy do lat 80., kiedy to na wyposażeniu każdego mieszkania musiał się znajdować komplet świeczek. Jeśli tak się stanie, będzie to wielka porażka całego społeczeństwa – o konieczności radykalnych zmian w energetyce mówi się w Polsce co najmniej od dziesięciu lat. I na mówieniu się kończy.

Czasu jest coraz mniej: część polskiej energetyki znajduje się w stanie agonalnym. Ok. 40 proc. bloków energetycznych działa dłużej niż 30 lat, co oznacza nie tylko groźbę awarii, ale też niską sprawność wytwarzania energii, nawet o ponad 15 punktów procentowych niższą niż w nowoczesnych instalacjach. W...

12032

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]