Reklama

Wzniesienie

Wzniesienie

02.09.2013
Czyta się kilka minut
Wszyscy, absolutnie wszyscy moi przodkowie pochodzą ze wsi.
Daniel Rycharski: „Ogród zimowy” z narzędzi rolniczych. Inspiracją były ogródki kwiatowe mieszkańców.
Z

Zaczęliśmy tam jeździć niedawno, kiedy dzieci podrosły na tyle, że można było ruszyć z nimi w dalszą drogę.
Rosochaty Róg. Ukryty za wałem polodowcowych wzgórz bagnisty cypel nad Wigrami. Po tej kurnej chacie, gdzie w czasie wojny na świat przychodziły moje ciotki, nie ma już ani śladu. Nie znam nazwisk, topografii, szczegółów, nie wiem o tym miejscu absolutnie nic, nie potrafię nawet powiedzieć, co przyciąga mnie w to miejsce, gdzie domy z pustaka i bardzo przyzwoity pensjonat.
Ryżówka, kilka kilometrów na północ. Kilka domów na równinie, nie potrafię nawet dokładnie wskazać, w którym miejscu przyszła na świat moja babka. Gdzie była nasza ziemia, gdzie stały folwarczne zabudowania? Niedaleki cmentarz w Magdalenowie, na nagrobkach znajduję nazwiska brzmiące jak echo tunelu. Klasztor w Wigrach, musieli tu przecież przychodzić co niedziela, jezioro Dowcień, prababka podobno...

4706

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]