Reklama

Ładowanie...

Wzniesienie

02.09.2013
Czyta się kilka minut
Wszyscy, absolutnie wszyscy moi przodkowie pochodzą ze wsi.
Daniel Rycharski: „Ogród zimowy” z narzędzi rolniczych. Inspiracją były ogródki kwiatowe mieszkańców.
Z

Zaczęliśmy tam jeździć niedawno, kiedy dzieci podrosły na tyle, że można było ruszyć z nimi w dalszą drogę.
Rosochaty Róg. Ukryty za wałem polodowcowych wzgórz bagnisty cypel nad Wigrami. Po tej kurnej chacie, gdzie w czasie wojny na świat przychodziły moje ciotki, nie ma już ani śladu. Nie znam nazwisk, topografii, szczegółów, nie wiem o tym miejscu absolutnie nic, nie potrafię nawet powiedzieć, co przyciąga mnie w to miejsce, gdzie domy z pustaka i bardzo przyzwoity pensjonat.
Ryżówka, kilka kilometrów na północ. Kilka domów na równinie, nie potrafię nawet dokładnie wskazać, w którym miejscu przyszła na świat moja babka. Gdzie była nasza ziemia, gdzie stały folwarczne zabudowania? Niedaleki cmentarz w Magdalenowie, na nagrobkach znajduję nazwiska brzmiące jak echo tunelu. Klasztor w Wigrach, musieli tu przecież przychodzić co niedziela, jezioro Dowcień, prababka podobno...

4706

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]