Reklama

Wyrok na Lubangę mało historyczny

Wyrok na Lubangę mało historyczny

19.03.2012
Czyta się kilka minut
Wielu zdążyło nazwać ten wyrok „historycznym”, mowa była o „kamieniu milowym” międzynarodowej praworządności – bardzo przedwcześnie.
B

Bo choć 51-letni Thomas Lubanga, z wykształcenia psycholog, a z zawodu wojenny watażka z Kongo, zwany „rzeźnikiem z Ituri” (masakrował ludność w tej prowincji Konga), bez wątpienia zasłużył na uznanie go przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze winnym tego, iż wcielał w szeregi swej organizacji dzieci-żołnierzy, to jednak z pochwałami dla „historyczności” tego wydarzenia lepiej się wstrzymać.

Mimo że Trybunał powołano 10 lat temu – z myślą o ściganiu przestępstw prawa międzynarodowego, jak ludobójstwo, zbrodnie przeciw ludzkości i zbrodnie wojenne – to orzeczenie w sprawie Lubangi jest dopiero pierwszym, jakie Trybunałowi udało się wydać. Autor „Tygodnika” Paweł Leski, który spędził kilka lat w Afryce jako oficer śledczy ONZ, nazwał nawet ten Trybunał „sądem na niby” („TP” nr 51/2010), zarzucając, że jego urzędnicy wręcz „bronią się przed wiedzą o zbrodniach”, koncentrując...

3419

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]