Wszechświat na tablicy

Układ okresowy pierwiastków chemicznych to ilustracja fundamentalnego prawa przyrody i jedna z największych ikon nauki. Właśnie mija 150 lat od jej powstania.

Reklama

Wszechświat na tablicy

Wszechświat na tablicy

01.07.2019
Czyta się kilka minut
Układ okresowy pierwiastków chemicznych to ilustracja fundamentalnego prawa przyrody i jedna z największych ikon nauki. Właśnie mija 150 lat od jej powstania.
Malowanie największego układu okresowego na płycie Rynku Głównego w Krakowie, maj 2018 r. JAN GRACZYŃSKI / EAST NEWS
O

Organizacja Narodów Zjednoczonych w grudniu 2017 r. specjalnym dekretem ustanowiła rok 2019 rokiem układu okresowego pierwiastków. Jak podano w wyjaśnieniu: „Narody Zjednoczone chcą pokazać znaczenie chemii w promowaniu zrównoważonego rozwoju i w rozwiązywaniu wyzwań m.in. w dziedzinie energii, rolnictwa, zdrowia i innych ważnych sektorach”.

Nie rozwiążemy problemów nękających świat bez chemii, a ona znajduje się w tablicy okresowości. Wybór bieżącego roku nie jest przypadkowy, gdyż właśnie mija 150 lat od publikacji pierwszej wersji układu przez Dmitrija Mendelejewa, najważniejszego z jego sześciu odkrywców.

Układ okresowy wyraża prawo okresowości – niezmienne i uniwersalne prawo przyrody. Odkryli go chemicy, ale jego wyjaśnienie należało do fizyków. Prawo to głosi, że chemiczne i fizyczne właściwości pierwiastków zmieniają się w systematyczny i przewidywalny sposób,...

15267

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]