Reklama

Więcej niż nic

Więcej niż nic

07.10.2013
Czyta się kilka minut
Był styczeń 1991 r. Nad Zatoką Perską alianckie lotnictwo kolejny dzień atakowało wojska Husajna; wkrótce miała ruszyć lądowa ofensywa, by wyzwolić Kuwejt.
I

Interwencja – pierwsza taka, potem przyszły kolejne – miała placet ONZ. Ale i tak w Europie protestowano. Także w pewnym niemieckim miasteczku na ulice wyszło kilka tysięcy ludzi; jak mówili – po prostu „przeciw wojnie”. Była też ona: młoda i przejęta. Rozdawała ulotki: „Masz nowy sprzęt stereo – a nad Zatoką umierają ludzie!”. W końcu ktoś jej wygarnął: „To nieuczciwe. Dlaczego mam czuć się winny, że mam sprzęt? Dlaczego nie napisałaś: »Nad Zatoką giną ludzie – odejdź od swojego stereo i jeśli możesz coś zrobić, zrób to!«”.
Scena sprzed 22 lat przypomniała mi się, gdy czytałem niektóre komentarze po tym, jak u brzegów Lampedusy, włoskiej wyspy na Morzu Śródziemnym, utonęło kilkuset uchodźców z Afryki. Gdy dzieje się coś tak strasznego, najprostsze jest łatwe moralizatorstwo. Najłatwiej orzec, że (współ)winę ponosimy my, Europejczycy. Że powinniśmy czuć się winni: bo lepiej nam...

2589

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]