Reklama

W świecie koncepcji

W świecie koncepcji

09.09.2014
Czyta się kilka minut
W skromnej na razie, przyznajmy, ofercie pomysłów na uniknięcie wojny i okupacji jest i pomysł taki, byśmy pożyczyli od kogoś broń atomową, a pożyczywszy, powiedzieli Putinowi, tu cytat: „Spróbuj, facet, no spróbuj”.
W

Wydaje się, że jest to w każdym calu pomysł pionierski, nie tylko w sferze praktyk pożyczkowych, ale też wojskowych i politycznych. Bomby atomowe są przedmiotami bardzo cennymi tak materialnie, jak i symbolicznie, zwłaszcza że są to obiekty w XXI wieku nieużywane, a właśnie nieużywanie jest najpewniej wartością w bombach atomowych na razie kluczową. Ryzyko kredytowe, polegające na tym, że pożyczkobiorca mógłby ich użyć bądź je popsuć, wyklucza chyba tego typu usługi. Atutem posiadania bomb atomowych jest zatem samo ich posiadanie, ale też umiejętność czekania. Właściciele broni jądrowej – by w skrócie określić ich postawę – kierują się dwoma porzekadłami: „dobry zwyczaj nie pożyczaj” oraz „czekaj tatka latka”. Wyjątków od tego nie ma.
Dajmy jednak na to, że ktoś lubiący ryzyko (idealnie tu pasuje określenie „ryzyk-fizyk”) rozważałby pożyczenie nam bomby zawierającej mechanizm...

3457

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]