W SKRÓCIE

4 – 10 marca

10.03.2014

Czyta się kilka minut

Simic z Nagrodą Herberta. Laureatem II edycji Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta został Charles Simic, urodzony w 1938 r. amerykański poeta, tłumacz i eseista serbskiego pochodzenia, jeden z najbardziej znanych twórców współczesnej literatury światowej. Zdaniem jury, „podobnie jak Zbigniewa Herberta, specjalnością Simica jest tragikomedia. Jest on wyczulonym na paradoks filozofem, pełnym sceptycyzmu wizjonerem. Sarkastyczne poczucie humoru łączy z dogłębną świadomością tragiczności ludzkiego losu. Dzięki tym wartościom potrafi jednocześnie inspirować poetów na całym świecie oraz poruszać czytelników, przypominając im, czym jest – godne swego miana – człowieczeństwo”. Sam Simic, w wywiadzie udzielonym przed trzema laty „Tygodnikowi Powszechnemu”, mówił: „Uwielbiam mieszankę tragizmu i komizmu, albowiem z ich zderzenia powstaje obraz ludzkiej kondycji. Kocham wiersze, w których spotykają się na pozór niepowiązane ze sobą rzeczy, wiersze przypominające teatr absurdu, które z podejrzliwością odnoszą się do poetyckich uczuć i podniosłej retoryki. Rozmyślnie je lekceważą. Gdy czytelnik spodziewa się papierowych kwiatów i sztucznych owoców, ja daję mu talerz kiełbasek i pikli”. Twórczość Simica, łączącą tożsamość amerykańską i środkowoeuropejską, tłumaczył na język polski m.in. Stanisław Barańczak. Laureat odbierze nagrodę 14 maja, podczas uroczystości w Teatrze Polskim w Warszawie. Więcej informacji: www.fundacjaherberta.com.


Karabasz z Orłem. Polską Nagrodą Filmową Orzeł 2014 za osiągnięcia życia uhonorowany został Kazimierz Karabasz, wybitny dokumentalista, mistrz dla kolejnych pokoleń adeptów tego gatunku, m.in. laureat Złotego Lwa w Wenecji za film „Muzykanci” o tramwajarzach tworzących amatorską orkiestrę.


Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego. Do wyróżnienia honorującego najlepsze reportaże literackie zostało nominowane w tym roku następujące 10 książek: Elisabeth Asbrink, „W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa” (przeł. Irena Kowadło-Przedmojska); Katherine Boo, „Zawsze piękne. Życie, śmierć i nadzieja w slumsach Bombaju” (przeł. Adriana Sokołowska-Ostapko); Mark Danner, „Masakra w El Mozote. Opowieść o deprawacji władzy” (przeł. Krzysztof Umiński); Peter Hessler, „Przez drogi i bezdroża. Podróż po nowych Chinach” (przeł. Jakub Jedliński); Wojciech Jagielski, „Trębacz z Tembisy. Droga do Mandeli”; Jolanta Krysowata, „Skrzydło Anioła. Historia tajnego ośrodka dla koreańskich sierot”; V. S. Naipaul, „Indie. Miliony zbuntowanych” (przeł. Agnieszka Nowakowska i Maryna Ochab); Filip Springer, „Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach”; Dionisios Sturis, „Grecja. Gorzkie pomarańcze” oraz Maciej Wasielewski, „Jutro przypłynie królowa”. Laureata Nagrody poznamy 23 maja podczas Warszawskich Targów Książki.


Niemcy o Polsce. W dniach 20–22 marca na Uniwersytecie w Giessen z udziałem 250 naukowców Trzeci Kongres Niemieckich Badań nad Polską, opatrzony hasłem „Poznać, zrozumieć, przełożyć”. Więcej informacji: www.polenforschung.de.


Warszawskie Spotkania Teatralne. Jeden z najciekawszych festiwali teatralnych w Polsce rozpocznie się 4 kwietnia. W programie m.in. „Caryca Katarzyna” Jolanty Janiczak i Wiktora Rubina z Teatru im. Żeromskiego w Kielcach, „Kronos” Krzysztofa Garbaczewskiego z Teatru Polskiego we Wrocławiu, „Podróż zimowa” wg Elfriede Jelinek w reż. Mai Kleczewskiej (koprodukcja Teatru Polskiego w Bydgoszczy i Teatru Powszechnego w Łodzi), „Do Damaszku” Jana Klaty (Stary Teatr) oraz oparty na książce Jacka Dukaja „Lód” Janusza Opryńskiego z lubelskiego Teatru Provisorium. Otwarciem festiwalu będzie zaś premiera „Nocy żywych Żydów”, adaptacji powieści Igora Ostachowicza w reż. Aleksandry Popławskiej i Marka Kality. Więcej informacji: www.warszawskie.org.


„Piątek: Literatura!”. Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury oraz „Kultura Liberalna” zapraszają na spotkanie z cyklu „Piątek: Literatura!”, tym razem – pod tytułem „Docenić niedocenione” – poświęcone miejscu tłumacza w polskim życiu literackim, a także temu, „jak zmieniła się mapa nagród dla tłumaczy w Polsce w ciągu ostatnich lat”. Dyskutować będą wybitni tłumacze: Magdalena Heydel, Andrzej Kopacki oraz Małgorzata Łukasiewicz. Spotkanie odbędzie się w redakcji „Kultury Liberalnej” przy ul. Chmielnej 15/9 w Warszawie, 14 marca o godz. 18.00. Więcej informacji: www.kulturaliberalna.pl.


Zapomogi dla pisarzy. Do 31 marca Fundacja Wisławy Szymborskiej zbiera wnioski do Funduszu Zapomogowego, przeznaczonego dla pisarzy i tłumaczy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Więcej informacji: www.szymborska.org.pl.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 11/2014