W SKRÓCIE

11 – 18 listopada

19.11.2013

Czyta się kilka minut

Zmarła Doris Lessing. Brytyjska pisarka, laureatka Nagrody Nobla w 2007 r. za prozę „będącą wyrazem kobiecych doświadczeń”, przedstawianych „z dystansem, sceptycyzmem, ale też z ogniem i wizjonerską siłą”. Lessing miała 94 lata, urodziła się w Persji (dzisiejszy Iran), dzieciństwo i młodość spędziła w Rodezji (dzisiaj: Zimbabwe), od końca lat 40. mieszkała w Anglii. Autorka licznych powieści i opowiadań pisanych z pozycji feministycznych, sprzeciwiających się spuściźnie kolonialnej i apartheidowi. W języku polskim ukazały się m.in. jej książki „Trawa śpiewa” (1950), „Złoty notes” (1962), „Pamiętnik przetrwania” (1974) czy „Dobra terrorystka” (1985). W tym roku na ekranach polskich kin można było oglądać ekranizację opowiadania Lessing – film „Idealne matki”.


Zmarł John Tavener. Brytyjski kompozytor, wyznawca prawosławia, współtwórca – wraz z m.in. Sofiją Gubajduliną, Henrykiem Mikołajem Góreckim czy Arvo Pärtem – współczesnego nurtu zwanego „minimalizmem duchowym” lub „nową duchowością”. Miał 69 lat.


Nagroda im. Wisławy Szymborskiej. Przyznano ją w tym roku po raz pierwszy, honorując ex aequo dwoje urodzonych latach 70. poetów: Krystynę Dąbrowską i Łukasza Jarosza, za zbiory „Białe krzesła” i „Pełna krew”. Zwycięzców wyłoniło jury w składzie: Anders Bodegård (Szwecja), Clare Cavanagh (USA), Maria Delaperriere (Francja), Luigi Marinelli (Włochy), Abel Murcia Soriano (Hiszpania), Renate Schmidgall (Niemcy) oraz Adam Pomorski i Marian Stala. Wśród finalistów znajdowali się także Justyna Bargielska, Krzysztof Karasek i Jan Polkowski. Autorzy nagrodzonych tomów otrzymali po 100 tysięcy złotych oraz pamiątkowe statuetki w kształcie szklanej kuli, wypełnionej nie śniegiem, a fruwającymi literkami... Jak wyjaśniał Prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, Michał Rusinek, forma ta – „kicz wyrafinowany” – oddaje niechęć Poetki do wszelkiej pompatyczności. O twórczości obojga laureatów pisze w tym numerze „TP” Piotr Śliwiński.


Nagrody im. Teresy Torańskiej. To przyznawane przez tygodnik „Newsweek” wyróżnienie otrzymali: za najlepszą książkę z dziedziny literatury faktu – Małgorzata Rejmer, autorka książki „Bukareszt. Kurz i krew”; za materiał dziennikarski zaś – Edyta Krześniak, autorka materiału śledczego w sprawie nielegalnego handlu antybiotykami i tuczenia nimi zwierząt. W kategorii debiutu zwyciężył Bartłomiej Pograniczny – autor wywiadu z Danielem Olbrychskim. Wśród nominowanych debiutantów była także nasza redakcyjna koleżanka – Kalina Błażejowska.


Nagroda Literacka im. Jana Michalskiego. Przyznawana w Szwajcarii, przez międzynarodowe jury pod przewodnictwem Very Michalski-Hoffmann, nagroda trafiła w tym roku do rąk irańskiego pisarza Mahmouda Dowlatabadi, autora – zakazanej w Iranie z powodów politycznych – powieści „Pułkownik”.


Found in Translation Award. Wyróżnienie to, honorujące najlepszy przekład literatury polskiej na język angielski, otrzymała w tym roku Antonia Lloyd-Jones, która w roku 2012 opublikowała aż siedem tłumaczeń książek, w tym dzieł Pawła Huelle, Jacka Dehnela, Wojciecha Jagielskiego oraz biografii Ryszarda Kapuścińskiego autorstwa Artura Domosławskiego.


Dekada z Orkiestrą. Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, w skład której wchodzą utalentowani młodzi muzycy, obchodzi 10-lecie istnienia. W ciągu dekady, zbierając znakomite recenzje, występowała w szeregu europejskich sal koncertowych, ma też na koncie nagrania dla takich wytwórni jak DUX czy Universal. Jubileuszowy koncert, pod batutą Jacka Kaspszyka, odbędzie się w Filharmonii Krakowskiej 26 listopada o godz. 19.30. W programie m.in. V Symfonia Beethovena. Więcej informacji: www.oab.com.pl


Monodramy w Toruniu. 28. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Festiwal Festiwali odbędą się w dniach 22-24 listopada, prezentując 11 monodramów – w wykonaniu m.in. Andrzeja Seweryna i Joanny Szczepkowskiej. W czasie Festiwalu jubileusz 65-lecia pracy artystycznej obchodzić będzie Antoni Słociński – aktor i reżyser, wieloletni dyrektor teatru „Baj Pomorski” w Toruniu. Więcej informacji: www.bajpomorski.art.pl


Striptiz neurotyka w Krakowie. Spotkanie z Małgorzatą I. Niemczyńską, autorką pierwszej biografii autora „Emigrantów”, książki „Mrożek. Striptiz neurotyka”, odbędzie się 21 listopada o godzinie 18.00 w dawnym Domu Literatów, przy ul. Krupniczej 22 w Krakowie. W programie spotkania także występ – znanej widzom krakowskich kabaretów literackich – „Pani Loli”, w którą wcieli się Bronisław Maj.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 47/2013