Reklama

W SKRÓCIE

W SKRÓCIE

19.11.2013
Czyta się kilka minut
11 – 18 listopada
Z

Zmarła Doris Lessing. Brytyjska pisarka, laureatka Nagrody Nobla w 2007 r. za prozę „będącą wyrazem kobiecych doświadczeń”, przedstawianych „z dystansem, sceptycyzmem, ale też z ogniem i wizjonerską siłą”. Lessing miała 94 lata, urodziła się w Persji (dzisiejszy Iran), dzieciństwo i młodość spędziła w Rodezji (dzisiaj: Zimbabwe), od końca lat 40. mieszkała w Anglii. Autorka licznych powieści i opowiadań pisanych z pozycji feministycznych, sprzeciwiających się spuściźnie kolonialnej i apartheidowi. W języku polskim ukazały się m.in. jej książki „Trawa śpiewa” (1950), „Złoty notes” (1962), „Pamiętnik przetrwania” (1974) czy „Dobra terrorystka” (1985). W tym roku na ekranach polskich kin można było oglądać ekranizację opowiadania Lessing – film „Idealne matki”.

Zmarł John Tavener. Brytyjski kompozytor, wyznawca prawosławia, współtwórca – wraz z m...

4751

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]