W SKRÓCIE

6 – 12 marca 2012

13.03.2012

Czyta się kilka minut

„Nowa Dekada Krakowska”. „Jednostką poezji lirycznej jest niezbyt długi wiersz. I być może kiedyś badania neurologiczne pokażą, że cała praca umysłowa poetów lirycznych nastawiona jest na taką strukturę wiersza, na krótką strukturę. Jeden błysk zapałki. Zapala się zapałkę i ukazuje się światło. Nie światło reflektorów, nie dobrze osadzonej żarówki elektrycznej, lecz światło zapałki. To jest wielka tajemnica poetów, oni wolą to światło zapałki, bo pokazuje ono świat bardziej tajemniczy” – opowiada Adam Zagajewski na łamach „Dekady Literackiej” (nr 5-6/2012). Głównym tematem tego numeru krakowskiego dwumiesięcznika jest „sztuka pisania o sztuce” z m.in. obszerną dyskusją na temat krytyki artystycznej, licznymi omówieniami polskich i zagranicznych wystaw oraz szkicami o artystach. To niestety ostatni numer pisma w tym kształcie. Konflikt z dotychczasowym wydawcą (który pozostawił sobie prawa do tytułu) spowodował, iż Zespół (z redaktor naczelną, Martą Wyką) został zmuszony do odejścia i próby powołania innego czasopisma, które ma nosić nazwę „Nowa Dekada Krakowska”.

Nagroda dla tłumaczki... Sława Lisiecka, autorka przekładów z języka niemieckiego, m.in. twórczości Thomasa Bernharda, została laureatką tegorocznej, wynoszącej 25 tys. euro nagrody translatorskiej, przyznawanej przez Kunststiftung (Fundacja Sztuki) w Düsseldorfie oraz Europäisches Übersetzer-Kollegium (Europejskie Kolegium dla Tłumaczy) w Straelen.

...i dla graficzki. W prestiżowym konkursie BolognaRagazzi Award, oceniającym przede wszystkim walory graficzne publikacji, a organizowanym przez Bolońskie Targi Książki dla Dzieci, do którego w tym roku zgłoszono ponad 1000 książek z 31 krajów, jedną z głównych nagród zdobyła książka „Wszystko gra” z tekstem Anny Czerwińskiej-Rydel i w opracowaniu graficznym Marty Ignerskiej, wydana przez Wydawnictwo Wytwórnia oraz Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Nagroda Kapuścińskiego. Do tego honorującego najlepsze reportaże literackie wyróżnienia jury pod przewodnictwem Małgorzaty Szejnert nominowało w tym roku książki: „Czeczenia. Rok III” Jonathana Littella, „Dzienniki kołymskie” Jacka Hugo-Badera, „Farby wodne” Lidii Ostałowskiej, „Maximum City. Bombaj” Suketu Mehty, „Miedzianka. Historia znikania” Filipa Springera, „Palestyńskie wędrówki. Zapiski o znikającym krajobrazie” Raji Shehadeha, „Po Syberii” Colina Thubrona, „Prowadzący umarłych. Opowieści prawdziwe. Chiny z perspektywy nizin społecznych” Liao Yiwu, „Sztuka politycznego morderstwa, czyli kto zabił biskupa” Francisco Goldmana oraz „Światu nie mamy czego zazdrościć. Zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej” Barbary Demick. Wręczenie nagrody: 11 maja podczas Warszawskich Targów Książki.

Mrożek w Polsce. Pisarz spotka się z czytelnikami w Katowicach (23 marca o 17.00 – w Księgarni Matras przy ul. Stawowej 10) oraz w Krakowie (26 marca o 16.00 w Księgarni Pod Globusem przy ul. Długiej 1). Odbierze także tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego.

XVIII Wrocławskie Targi Książki Naukowej. Odbędą się w dniach 21-23 marca w salach Politechniki Wrocławskiej. Więcej informacji: www.oficyna.pwr.wroc.pl

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 12/2012