Reklama

W ruinach społecznego dialogu

W ruinach społecznego dialogu

08.07.2013
Czyta się kilka minut
Podczas gry na wyniszczenie tracą wszyscy: związki zawodowe, biznes i państwo. Czy nie czas, by premier Donald Tusk stanął na czele Komisji Trójstronnej?
il. Zygmunt Januszewski
K

Każde osłabienie władzy (obojętnie – nieodwracalna jej dekadencja czy przejściowy kryzys) przekłada się na załamanie społecznego dialogu. Będąc pozbawionymi własnego państwa albo choćby czując, że żyjemy w państwie nieco słabszym, nie tworzymy żadnej mitycznej wspólnoty, nie stajemy się bardziej „solidarni”. Przeciwnie: rzucamy się sobie do oczu ze wzmożoną siłą, także pod adresem osłabionej władzy zgłaszając coraz bardziej radykalne roszczenia.
Tak było w całej naszej historii, tak jest i dziś. Co najwyżej dawnych magnatów zastąpili biznesowi oligarchowie, dawną drobną szlachtę – związki zawodowe, partie i „ruchy społeczne”. Właściwie tylko Kościół pozostał niezmienionym aktorem podobnych wydarzeń, od czasów kontrreformacji po katastrofę smoleńską zgłaszając się do słabnącej władzy świeckiej po „więcej” (bywały oczywiście w jego historii szlachetne wyjątki od tej strategii)....

12317

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]