Reklama

Upadek czerwonego celebryty

Upadek czerwonego celebryty

10.07.2012
Czyta się kilka minut
Przed jesiennym zjazdem Komunistycznej Partii Chin, który zapoczątkuje wyłanianie nowych władz Państwa Środka, dwie frakcje walczą o wpływy. W atmosferze skandalu z gry wypadł Bo Xilai: wschodząca gwiazda frakcji konserwatywnej.
Bo Xilai jeszcze jako gwiazda chińskiej polityki, tuż przed odwołaniem z wszystkich funkcji; Pekin, 9 marca 2012 r. fot. AFP / East News
B

Bo Xilai, charyzmatyczny szef partii w Chongqing – prężnie rozwijającym się ponad 30-milionowym okręgu administracyjnym w środkowych Chinach – nie należał do grona tradycyjnych chińskich działaczy partyjnych. Nie prowadził politycznych gier w zaciszu gabinetów – był indywidualistą, lubił rozgłos. Za cel postawił sobie członkostwo w najważniejszych gremiach partyjnych, decydujących o losach kraju. Jeszcze na początku roku uważano go za polityka, który zasiądzie w 9-osobowym Stałym Komitecie Biura Politycznego. Był blisko.

CHIŃSKI JOHN KENNEDY

Bo Xilai podporządkował swą politykę zdobyciu popularności, która miała mu pomóc w dotarciu na szczyty władzy. W ramach niwelowania nierówności społecznych wydawał duże pieniądze na tanie budownictwo mieszkaniowe, z którego korzystały osoby o niskich zarobkach i migrujący pracownicy (w Chinach są oni zjawiskiem...

9743

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]