Reklama

Umrzeć z pomocą

Umrzeć z pomocą

03.08.2014
Czyta się kilka minut
W dyskusji o eutanazji toczącej się w Wielkiej Brytanii samo słowo „eutanazja” jest właściwie nieobecne.
S

Słowa mają znaczenie. Dlatego projekt ustawy, która ma zalegalizować w Wielkiej Brytanii eutanazję, nazwano najzwyczajniej „Ustawą o pomocy w umieraniu” (Assisted Dying Bill). „Eutanazja” brzmi drastycznie, budzi złe skojarzenia, rodzi wątpliwości i opór. Umieranie to też nic przyjemnego, ale można przecież położyć nacisk na „pomoc”. A to zmienia perspektywę.
Czy taka pomoc jest potrzebna? Tak, gdy droga do kresu życia wiedzie przez chorobę i cierpienie, a na wyzdrowienie nie ma szans – dowodzą zwolennicy ustawy. Należy cierpiącym pomóc, by mogli odejść z godnością. Człowiek powinien mieć prawo sam podjąć decyzję, kiedy pożegna się z życiem – mówią oni, akcentując ostatnie cztery słowa.
Nie, ripostują przeciwnicy. Nie na tym polega pomoc, by prowadzić chorych do śmierci, lecz na tym, by otoczyć ich troską. Przerwanie życia to nie jest dobry sposób przerywania...

4925

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]